Mentruační kalíšek – zázrak nebo další greenwashing

Nemusíte být úplná ekoaktivistka a stejně už jste o něm určitě slyšela. Mají ho kamarádky, kolegyně z práce nebo s tímto novým výrobkem přišla dcera. Jedná se o menstruační kalíšek – šikovného pomocníka každé ženy i dívky. Jak je to ale s pravdou o jeho používání, údržbě a vlivu na naše životní prostředí i komfort?

Mentruační tampon

Kalíšky jsou dnes k dostání již téměř v každém větším městě. Jsou součástí sortimentu lékáren i prodejen se zdravou výživou. V drogeriích se prozatím objevují sporadicky, ale je nejspíše jen otázka času, kdy bude tato věcička běžnou součástí nabídky. Vyrobeny jsou většinou z pružného silikonu. K dostání jsou v různých velikostech, tvarech i barvách a měly by nás osvobodit od nutnosti nakupovat měsíc co měsíc dámské hygienické potřeby.

Pro kalíšek mluví čísla. Vezmeme-li si, že průměrná žena menstruuje přibližně 40 let 3-7 dní v měsíci, kdy použije minimálně 4 „alwaysky“ nebo „óbéčka“, vyjde nám poměrně hrozné číslo. Převedeno na finance se už protáčejí panenky. Zato kalíšek má životnost v řádech let. Jedná se tedy o jednorázovou investici, která, vzhledem k době použitelnosti, je minimální. V tomto směru tedy plus na stranu kalíšku.

Jako další výhodu bychom mohli uvést jeho bezpečnost. Nebylo prokázáno, že by při používání kalíšku docházelo k obdobným problémům jako s klasickými tampony (např. vznik toxického šoku). Je také ve srovnání s tamponem pohodlnější. Je měkký a přizpůsobuje se nositelce, která často ani neví, že ho má. Je proto skvělým parťákem i na sporty, které vyžadují vyšší míru ohýbání a skákání.

Bohužel nemá tato pomůcka jen své světlé stránky. Mnoho uživatelek má problémy s jeho zaváděním a vyndáváním. Nutnost vylévání s sebou taky nese vyšší požadavky na pohodlí a hygienu na toaletě. Tento proces, jak uvádí výrobci, jsme ale nuceny absolvovat jen jednou za až 8 hodin. Což už se většinou dá nějak naplánovat. 
Mentruační kalíšek

Úskalí č. 2 je potom spojené s předešlým. Vzhledem k relativně nepohodlnému zavádění, které vyžaduje někdy téměř výcvik, dochází někdy k protékání spojeném se špatným přilnutím okrajů kalíšku. Po zjištění jste většinou nucena jít si ho „narovnat“.

Suma sumárum je kalíšek skvělý pomocník pro ty z vás, které jsou zručné a nebojí se na počátku vzdát trochy svého komfortu v příslibu čistší a lepší budoucnosti.