Letos opět dražší teplo

Tak řečeno upřímně, článek, který budete číst není nijak objevný. Každý ví, že není jeden jediný rok, kdy by se něco kolem tepla nezdražilo. To se musí. Jinak by mohlo „lidu obecnímu“ zbýt hodně peněz, a to nemůže a nesmí vládnoucí garnitura v žádném případě připustit. Pak by se mohli mít lidé stejně dobře jako oni, a to přece jen nejde. Ale to jsem odbočil.

Regulátor tepla

Zdůvodnění se vždy najde a není to zase tak těžké. Jsou na to dokonce speciálně určení lidé. Jeden z nich je pan Petr Pelc, analytik společnosti Cyrrus. Ten v rozhovoru pro jistý list prohlásil, že na vině je především „skokový růst cen emisních povolenek“. Mimochodem, výše zmíněná společnost se zabývá nákupem a prodejem cenných papírů. Ano, a je to táž společnost, která dostala pokutu jeden milion korun za zpronevěru akcií svých klientů.
Těleso ústředního topení

Emisní povolenky jsou pak zčásti regulovány EU, jako vše kolem. Dokonce se s nimi obchoduje, a to velmi čile. Takže nárůst jejích cen je opět vyvolán uměle.

Máte-li rodinný dům, můžete začít kupovat dřevo. To vás přijde nejlevněji. Musíte je však koupit „nastojato“ v lese. Hotové si připlatíte, ale stále to bude jen pár stokorun. Uhlí a plyn bude dražší ještě více, a o topení elektřinou už ani nemá smysl psát.

I když podle Romana Gazdíka, takto pouze mluvčího slavného podniku ČEZ, se cena plynu stabilizovala kvůli ne zcela prázdným zásobníkům. Ale přesto se cena zvýší. Na každého se najde nějaký bič.
Hořící dřevo

Největší „legrace“ je kolem zdražení „dálkového tepla“. Pro nehorázné ceny tepláren se od nich některé domy odpojují, ale tím se ostatním cena navýší, protože je vypočítána na počet odběratelů. To je co?

Nu, těšme se na zimu, a věřme, že se snad nebudeme muset stěhovat do jeskyní, abychom za teplo ušetřili pár penízů. Ono asi bude nejlépe přestat topit i doma. Jenže to se dosti těžko aplikuje, pokud venku mrzne jen to zvoní. Tak na shledanou na jaře.