Rtuťové vysokotlaké výbojky – řadí se spolu s nízkotlakými trubicemi (zářivkami) k nejstarším typům těchto výkonných zdrojů světla. V polovině dvacátého století byly hromadně instalovány do pouličních svítidel a s jejich instalací se začalo i v průmyslových komplexech. Z veřejného osvětlení byly postupně stahovány a nahrazovány sodíkovými zdroji, ale dnes se stále využívají v některých odvětvích průmyslové výroby a v logistice. Jejich výhodou je, že nepotřebují ke své činnosti startér, ale pouze předřadník, ovšem nejsou tak výkonné, jako např. sodíkové výbojky. Mohou se využít i jako zdroje UV záření k desinfekčním účelům a jejich značnou předností je nízká pořizovací cena.

Halogenidy – sloučeniny jódu a bromu patří do skupiny tzv. halogenových prvků, a jestliže budou reagovat s dalšími kovovými či nekovovými prvky, vznikají halogenidy. Tento jev se stal podnětem pro výrobu dalších typů výkonného osvětlení, které v současné době tvoří významný segment osvětlovací techniky. Metalhalogenidová výbojka Lightpark se výborně uplatní všude tam, kde je žádoucí co nejvyšší index podání barev, tedy co nejvěrnější zobrazení povrchu předmětů, jak ve skutečnosti vypadají. Pokud bychom měli namátkou uvést místa, kde se tato svítidla instalují, jsou to převážně sportovní areály a obchodní centra s parkovacími plochami a vestibuly. Bez těchto zdrojů bychom také nemohli sledovat jakékoli dění na televizní obrazovce ve večerních a nočních hodinách z různých sportovních, společenských a kulturních https://www.databazeknih.cz/knihy/abc-kulturnich-pamatek-ceskoslovenska-173249 akcí a mítinků.

Nejrozšířenější sodík – vysokotlaké sodíkové výbojky jsou stále nejvíce rozšířeným typem výbojkového osvětlení, v převážné většině je naleznete v každé ulici a podél všech osvětlených silnic, a to ze dvou důvodů: vykazují velmi nízké náklady na pořízení a provoz a jsou dosud nejvýkonnějším svítidlem, které v pouličních lampách lze vůbec provozovat.
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup